Welcome to Australian Hostels Association, WA

2018 AHA & Aon Hospitality Awards for Excellence

2018 WINNERS ANNOUNCED

WINNERS WILL BE ANNOUNCED AT THE
FURPHY REFRESHING ALE GALA BALL
HELD AT CROWN PERTH ON MONDAY 12 NOVEMBER 2018

 

 

GENERAL AWARDS


WA’s Best Community Service Venue 

sponsored by St John

Finalists:

Comedy Lounge, Perth

Drop Inn, Warnbro

Froth Craft Brewery, Exmouth

Marina Mindarie

Murphy's Irish Pub, Mandurah

Paddington Alehouse, Mount Hawthorn

Pan Pacific Perth

Settlers Tavern, Margaret River

The Henley Brook

The Left Bank, East Fremantle

The Vic, Subiaco

Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark 

Winner: Murphy's Irish Pub, Mandurah

 

WA’s Best Bar Presentation and Service Venue 

sponsored by Lion Beer Australia

Finalists:

Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge

Drop Inn, Warnbro

Fromage Artisans, Perth

Gazette Osteria & Bar at Print Hall, Perth

High Wycombe Tavern

Marina Mindarie

Queens Tavern, Highgate

Raffles Hotel, Applecross

The Royal on The Waterfront, East Perth

The Sandbar Scarborough Beach

Whistling Kite, Secret Harbour

Whitfords Brewing Company

Winner: Whitfords Brewing Company

 

WA’s Best Responsible Service of Alcohol Venue

sponsored by Aon Risk Solutions

Finalists:

Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge

Drop Inn, Warnbro

Marina Mindarie

Roebuck Bay Hotel, Broome

Settlers Tavern, Margaret River

The Vic, Subiaco

Winner: Settlers Tavern, Margaret River

 

WA’s Best Training Initiative 

sponsored by Hospitality Group Training

Finalists:

Court Hotel, Perth

Pan Pacific Perth

Raffles Hotel, Applecross

Settlers Tavern, Margaret River

The Chase Bar and Bistro, Baldivis

The Vic, Subiaco

Winner: Court Hotel, Perth

 

WA’s Best Retail Bottleshop

sponsored by Premium Beverages

Finalists:

Eaton Tavern

Haynes Bar and Grill, Armadale

Petition Wine Bar & Merchant at State Buildings, Perth

The Botanica Bar and Bistro, Innaloo

Tiny's Liquor Emporium, Perth

Whistling Kite, Secret Harbour 

Winner: The Botanica Bar and Bistro, Innaloo

 

WA’s Best Draught Beer Quality 

sponsored by BOC

Finalists:

Drop Inn, Warnbro

Marina Mindarie

Print Hall, Perth

The Camfield, Burswood

Winner: The Camfield, Burswood

 

WA’s Best Small Bar

sponsored by Ryan & Durey Solicitors

Finalists:

Caballitos, Perth

Five 6 Eight, East Perth

Fromage Artisans, Perth

Kitsch Bar, Leederville

Lot20, Northbridge

Tiki As FK, Northbridge

Winner: Tiki As FK, Northbridge

 

WA’s Best Cocktail Bar

sponsored by Asahi Premium Beverages

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Laneway Lounge, Perth

Long Chim Perth at State Buildings, Perth

Santini Bar at QT Perth

Tiki As FK, Northbridge

Tiny's, Perth

TWR, The Waiting Room at Crown Perth, Burswood

Winner: Long Chim Perth at State Buildings, Perth

 

WA’s Best Late Night Venue

sponsored by Red Bull Australia

Finalists:

Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge

Comedy Lounge, Perth

Laneway Lounge, Perth

Niche Bar, Leederville

Settlers Tavern, Margaret River

Universal Bar, Northbridge

Yes Please Perth, Northbridge

Winner: Universal Bar, Northbridge

 

WA’s Best Environmental Practice

sponsored by Synergy

Finalists:

Eaton Tavern

Marina Mindarie

Winner: Marina Mindarie

 

WA’s Best Tourism Initiative 

sponsored by Tourism Western Australia

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Fromage Artisans, Perth

Froth Craft Brewery, Exmouth

Lot 80, Eagle Bay

Marina Mindarie

Odyssea Beach Café, City Beach

Settlers Tavern, Margaret River

The Vic, Subiaco

Winner: Froth Craft Brewery, Exmouth

 

WA’s Best Redeveloped Venue

sponsored by Mal Atwell Billiards & Bingo

Finalists:

Bastion 901, Applecross

Carine Glades Tavern

Court Hotel, Perth

Finlay's Kalbarri

Gazette Osteria & Bar at Print Hall, Perth

Hotel Clipper, Rockingham

The Chase Bar and Bistro, Baldivis

The Sandbar Scarborough Beach

Winner: Court Hotel, Perth

 

WA’s Best New Venue

sponsored by NPB Security

Finalists:

Canteen Pizza, Cottesloe

Comedy Lounge, Perth

Five 6 Eight, East Perth

Fromage Artisans, Perth

HADIQA, Perth

Hunter and Barrel, Hillarys

Market Grounds, Perth

Old Man & The Sea at The Gerald Apartment Hotel, Geraldton

Swell on Mullaloo

The Camfield, Burswood

The Rooftop Bar at QT Perth

Tiny's, Perth

Varsity Bar Joondalup

Whitfords Brewing Company

Yes Please Perth, Northbridge

Winner: Market Grounds, Perth

 

WA’s Best Outdoor Area

sponsored by Phonographic Performance Company of Australia   

Finalists:

Finlay's Kalbarri

HADIQA, Perth

High Wycombe Tavern

Kitsch Bar, Leederville

Lot 80, Eagle Bay

Marina Mindarie

Market Grounds, Perth

Old Man & The Sea at The Gerald Apartment Hotel, Geraldton

Rosemount Hotel, North Perth

The Balmoral, Victoria Park

The Camfield, Burswood

The Henley Brook

The Sandbar Scarborough Beach 

Winner: The Camfield, Burswood

 

WA’s Best Boutique Brewery

sponsored by Dwyer Durack

Finalists:

Cheeky Monkey Brewery, Wilyabrup

Colonial Brewing Company, Margaret River

Finlay's Kalbarri

Froth Craft Brewery, Exmouth

Marina Mindarie

The Camfield, Burswood

Whitfords Brewing Company

Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark

Winner: Whitfords Brewing Company

 

WA’s Best Conference and Functions

sponsored by Ferrier Hodgson

Finalists:

Marina Mindarie

Pan Pacific Perth

State Buildings, Perth

The Flour Factory, Perth

The Left Bank, East Fremantle

Winner: State Buildings, Perth

 

WA’s Best Social Media Activity

sponsored by Campus Perth & Hostel G Perth

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Duke Bar & Bistro, Carramar

Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

Kalamunda Hotel

Marina Mindarie

Murphy's Irish Pub, Mandurah

Settlers Tavern, Margaret River

The Balmoral, Victoria Park

The Henley Brook

The Left Bank, East Fremantle

The Vic, Subiaco

Universal Bar, Northbridge

Winner: The Left Bank, East Fremantle

 

DINING AWARDS                                                                  -

 

WA’s Best Steak Sandwich Award

sponsored by James Squire

Finalists:

The Bayview Bar, Bunbury

The Merrywell, Burswood

Winner: The Merrywell, Burswood

 

WA’s Best Contemporary Bar Menu

sponsored by PFD Food Services

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Kitsch Bar, Leederville

Lot20, Northbridge

Universal Bar, Northbridge

Varnish on King, Perth

Winner: Blanche Bar, Karratha

 

WA’s Best Casual Pub Dining – Metropolitan 

sponsored by Toxfree

Captain Stirling Hotel, Nedlands

Currambine Bar & Bistro

Five 6 Eight, East Perth

Greenwood Hotel

High Wycombe Tavern

Indian Ocean Brewing Co. at Marina Mindarie

Karalee on Preston, Como

Lakers Tavern, Thornlie

Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth

Queens Tavern, Highgate

Raffles Hotel, Applecross

The Balmoral, Victoria Park

The Camfield, Burswood

The Como Hotel

The Henley Brook

The Left Bank, East Fremantle

The Merrywell, Burswood

Whitfords Brewing Company

Joint winners:           Currambine Bar & Bistro

                                    Karalee on Preston, Como

 

WA’s Best Casual Pub Dining – Regional

sponsored by One World Builders

Finalists:

Burger Baby Margaret River

Crossing Inn, Fitzroy Crossing

Fitzroy River Lodge, Fitzroy Crossing

Lot 80, Eagle Bay

Murphy's Irish Pub, Mandurah

Port Kennedy Tavern

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Roebuck Bay Hotel, Broome

Southerlys Harbour View Bar and Restaurant, Port Denison

The Ship Inn, Busselton

Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark

Wintersun Hotel Motel, Geraldton

Winner: Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark

 

WA’s Best Family Dining 

sponsored by Perth Energy

Finalists:

Belmont Hotel

Brooklands Tavern, Southern River

Cheeky Monkey Brewery, Wilyabrup

Currambine Bar & Bistro

Drop Inn, Warnbro

Eaton Tavern

Gosnells Hotel

Greenwood Hotel

Lot 80, Eagle Bay

Settlers Tavern, Margaret River

The Boat at Marina Mindarie

The Henley Brook

The Herdsman Tavern, Wembley

The Sandbar Scarborough Beach

Tony Roma's, Perth

Wanneroo Tavern

Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark

Winner: The Henley Brook

 

WA’s Best Restaurant

sponsored by Sealanes

Finalists:

Black Swan Winery, Henley Brook

Canteen Pizza, Cottesloe

Dusit Dheva, Northbridge

Fiorita Deli, Karratha

Hunter and Barrel, Hillarys

Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

Long Chim Perth at State Buildings, Perth

Lot 80, Eagle Bay

Market Grounds, Perth

Montereys at Pan Pacific Perth

Odyssea Beach Cafe, City Beach

The Lobby Restaurant & Lounge at The Gerald Apartment Hotel, Geraldton

The Royal on The Waterfront, East Perth

The Sandbar Scarborough Beach

Tiny's, Perth

Whistling Kite, Secret Harbour

Wills Domain, Yallingup

Yes Please Perth, Northbridge

Joint winners:           Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

                                    Wills Domain, Yallingup

 

WA’s Best Premium Restaurant

sponsored by West Australian Good Food Guide

Finalists:

C Restaurant, Perth

Cichetti Club at Cable Beach Club Resort & Spa

Red Cabbage Food + Wine, South Perth

Wildflower at COMO The Treasury, Perth

Winner: Wildflower at COMO The Treasury, Perth

 

WA’s Best Wine List

sponsored by Miles From Nowhere Winemakers

Finalists:

C Restaurant, Perth

Canteen Pizza, Cottesloe

Cichetti Club at Cable Beach Club Resort & Spa

Fromage Artisans, Perth

Gazette Osteria & Bar at Print Hall, Perth

Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

Lot 80, Eagle Bay

Market Grounds, Perth

Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth

Odyssea Beach Cafe, City Beach

Petition Kitchen at State Buildings, Perth

Settlers Tavern, Margaret River

Steves Fine Wine & Food, Nedlands

The Royal on The Waterfront, East Perth 

Winner: Settlers Tavern, Margaret River

 

ENTERTAINMENT AWARDS                                                           - 

 

WA’s Best TAB Hotel/PubTAB Venue

sponsored by TAB

Finalists:

Brooklands Tavern, Southern River

Eaton Tavern

Hyde Park Hotel, North Perth

Port Kennedy Tavern

The Chase Bar and Bistro, Baldivis 

Winner: The Chase Bar and Bistro, Baldivis

 

WA’s Best Sporting Entertainment Venue

sponsored by FOX SPORTS Venues

Finalists:

Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge

Crown Sports Bar, Burswood

Greenwood Hotel

Paddington Alehouse, Mount Hawthorn

Port Kennedy Tavern

Rambla Bar & Bistro, Wickham

The Saint George Hotel, Innaloo

Varsity Bar Joondalup

Joint winners:           Crown Sports Bar, Burswood 

   Varsity Bar Joondalup

 

WA’s Best Live Entertainment Venue

sponsored by APRA AMCOS

Finalists:

Comedy Lounge, Perth

Duke Bar & Bistro, Carramar

Froth Craft Brewery, Exmouth

Laneway Lounge, Perth

Rosemount Hotel, North Perth

Universal Bar, Northbridge

Winner: Rosemount Hotel, North Perth

 

WA’s Best Themed Venue

sponsored by Trans Tasman Energy Group

Finalists:

Apple Daily at Print Hall, Perth

Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge

Caballitos, Perth

Duke Bar & Bistro, Carramar

Durty Nelly's, Perth

HADIQA, Perth

Murphy's Irish Pub, Mandurah

Varsity Bar Joondalup 

Winner: HADIQA, Perth

 

EMPLOYEE AWARDS           

 

WA’s Best Cookery Services Employee

sponsored by Penuins Uniforms and Apparel

Finalists:

Crossing Inn, Fitzroy Crossing - Greg Sullivan

Gosnells Hotel - Brian Gonzales

Greenwood Hotel - Jeong Ho Park

Queens Tavern, Highgate - Cahill Arton Williams

The Como Hotel - Simon Fathy

Winner: Greg Sullivan - Crossing Inn, Fitzroy Crossing

 

WA’s Best Head Chef

sponsored by Hostplus

Finalists:

Belmont Hotel - Eamon McGreal

Fiorita Deli, Karratha - Nicholas Woolard

Gosnells Hotel - Shane Kevin McKay

Greenwood Hotel - Danielle Thatcher

Hunter and Barrel, Hillarys - Nicole Finlay

Kalamunda Hotel - Rhiannon James

Karalee on Preston, Como -  Mickey Phull

Long Chim Perth at State Buildings, Perth - Lucas Fernandes

Print Hall, Perth - Giles Bailey

Settlers Tavern, Margaret River - Gerrard Mitchell

Steves Fine Wine & Food, Nedlands - Naomi Bulner

The Balmoral, Victoria Park - Wendy Miedzinski

The Como Hotel - Daniel Mullins

The Henley Brook - Betheny Fyfe

White Lakes Brewing, Baldivis - Ben Knights

Wills Domain, Yallingup - Seth James

Yes Please Perth, Northbridge - Scott Roberts 

Joint winners:           Wendy Miedzinski - The Balmoral, Victoria Park

                                    Seth James - Wills Domain, Yallingup

 

WA’s Best Food and Beverage Services Employee

sponsored by Sidekicker

Finalists:

Drop Inn, Warnbro - Jessica Duplessis

Epicurean at Crown Perth, Burswood - Jorite Naronha

Hotel Clipper, Rockingham - Natalie Van Driel

Kalamunda Hotel - Trent Kearsley

Leisure Inn, Rockingham - Sally Worsley

Lot20, Northbridge - Fabrice Chellamootoo

Marina Mindarie - Jess Stanton

Pan Pacific Perth - Irra Mamangun

The Chase Bar and Bistro, Baldivis - Chantelle Fono

The Saint George Hotel, Innaloo - William Crilly 

Winner: Irra Mamangun - Pan Pacific Perth

 

WA’s Best Front Office and Administration Employee

sponsored by Hostplus

Finalists:

Leisure Inn, Rockingham - Maria Maritz

Pan Pacific Perth - Katrina Slater

Settlers Tavern, Margaret River - Kerry Rafferty

The Bremer Bay Resort - Sue Porteous 

Winner: Kerry Rafferty - Settlers Tavern, Margaret River

 

WA’s Best PubTAB Operator

sponsored by TAB

Finalists:

Greenwood Hotel - Hazel Henry

The Chase Bar and Bistro, Baldivis - Stephanie Ward

Winner: Hazel Henry - Greenwood Hotel

 

WA’s Best Cocktail Bartender

sponsored by Diageo

Finalists:

Blanche Bar, Karratha - Craig Slater

Long Chim Perth at State Buildings, Perth - Dean Buchanan

Tiki as FK, Northbridge - Bjorn Karason

Winner: Dean Buchanan - Long Chim Perth at State Buildings, Perth

 

WA's Best Excellence in Service

sponsored by Hostplus

Finalists:

Brooklands Tavern, Southern River - Paige Drazic

Drop Inn, Warnbro - Drew Hampson

Haynes Bar and Grill, Armadale - Brodie Holland

Lot20, Northbridge - Benjamin Elijah Tan

Pan Pacific Perth - John Nolan

Steves Fine Wine & Food, Nedlands - Youen Duprez-Hamel

The Bremer Bay Resort - Isaac White

The Chase Bar and Bistro, Baldivis - Demi Thompson

The Saint George Hotel, Innaloo - Ben Scrine

The Ship Inn, Busselton - Lani Irvine

Yes Please Perth, Northbridge - Steve Hennessy 

Winner: Steve Hennessy - Yes Please Perth, Northbridge 

 

WA’s Best Venue Manager

sponsored by Mimu

Finalists:

Captain Stirling Hotel, Nedlands - Joseph Drabble

Gosnells Hotel - Danielle Hoctor

Greenwood Hotel - Joshua Drakeford

Haynes Bar and Grill, Armadale - Robert Steward

Kalamunda Hotel - Christian Pover

Lakers Tavern, Thornlie - Jessica Weber

Laneway Lounge, Perth - Ale Carvalho

Marina Mindarie - Zoe Pratten

Odyssea Beach Cafe, City Beach - Daren Holscher

Petition Kitchen at State Buildings, Perth - James Broadhurst

Queens Tavern, Highgate - Jennifer Farquhar

Raffles Hotel, Applecross - Tasmi Ashraf

Settlers Tavern, Margaret River - Damon McMillen

Steves Fine Wine & Food, Nedlands - Glen Parsons

The Chase Bar and Bistro, Baldivis - Julie Brown

The Merrywell, Burswood - Marnie Howell

Tiny's, Perth - Caitlin Webb

Universal Bar, Northbridge - Jason Juraszek

Yes Please Perth, Northbridge - Seb Terkildsen

Joint Winners:           Joshua Drakeford - Greenwood Hotel

                                    Daren Holscher - Odyssea Beach Cafe, City Beach


 

WA’s Best Bar Team

sponsored by Bankwest

Finalists:

Brooklands Tavern, Southern River

Haynes Bar and Grill, Armadale

High Wycombe Tavern

Lot20, Northbridge

The Boat at Marina Mindarie

TWR, The Waiting Room at Crown Perth, Burswood

Varnish on King, Perth

Winner: TWR, The Waiting Room at Crown Perth, Burswood

 

OVERALL AWARDS
                                                                       

WA’s Best Group Venue Operator

sponsored by Kleenheat

Finalists:

ARK Group

Duke Bar & Bistro, Carramar

Durty Nelly’s, Perth

Generous Squire, Perth

Market Grounds, Perth

Squires Fortune, Scarborough

 

Colonial Leisure Group

Colonial Brewing Company, Margaret River

Print Hall, Perth

Raffles Hotel, Applecross

The Royal on the Waterfront, East Perth

 

Gastev Group Collective

Port Kennedy Tavern

The Chase Bar & Bistro, Baldivis

Vernon Arms Tavern, Baldivis

Whistling Kite, Secret Harbour

White Lakes Brewing, Baldivis

 

Three Pound Group

The Camfield, Burswood

The Reveley Bar, Perth

The Stables Bar, Perth

 

Sneakers & Jeans Group

Big Bopper, Perth

Caballitos, Perth

HADIQA, Perth

The Flour Factory, Perth

Varnish on King, Perth

Winner: ARK Group

 

WA’s Best Regional Hospitality Venue

sponsored by H&L Australia

Winner to be announced on the night

Winner: Settlers Tavern, Margaret River

 

Perth’s Best Hospitality Venue

sponsored by Furniture Options

Winner to be announced on the night

Winner: Crown Perth 

 

 

Corporate
Sponsors
Corporate Sponsor - AON Risk Services
Corporate Sponsor - BOC
Corporate Sponsor - Colonial Brewing Co.
Corporate Sponsor - Lion
Corporate Sponsor - ME Bank
Corporate Sponsor - Adage Furniture