Welcome to Australian Hostels Association, WA

HOSPITALITY AWARDS FOR EXCELLENCE WINNERS

Scoop.it

13.11.17

WA’s BEST HOSPITALITY VENUES AND EMPLOYEES HONOURED

 

Western Australia’s hotel and hospitality industry celebrated at Crown Perth on Monday night as the winners of the 2017 AHA-Aon Hospitality Awards for Excellence were announced.

 

Hotels, pubs, bars, restaurants, and tourism venues were recognised for their hard work, innovation and outstanding service. Employees were also honoured for their achievements.  


AHA(WA) CEO, Bradley Woods, said it’s been a challenging year for some in the hospitality industry, but the dedication of owners, managers and staff is unwavering.

 

“WA’s hospitality leaders and employees who attended the gala ball all know what it means to work hard, to put in long hours and to go above and beyond delivering first-class food and beverage, accommodation and service.

 

“WA’s vibrant hospitality industry is a reality thanks to the courage and entrepreneurship of small to large business owners who have made significant investments in the future of our state.

 

“The hotel and hospitality industry supports our state not only at a macro level but right down to the grass roots – where businesses support local communities, the economy and jobs,” said Mr Woods.

 

There were 42 award categories including WA’s Best Regional Hospitality Venue which went to Settlers Tavern and Perth’s Best Hospitality Venue which went to The Marina Mindarie. WA’s Best Bar Team and WA’s Best Bar, which went to The Mechanics Institute in Northbridge, and WA’s Best Family Dining, which went to Boston Brewing Co. & Willoughby Park in Denmark. Rosemount Hotel in North Perth took home WA’s Best Live Entertainment Venue. WA’s Best Redeveloped Venue went to the Rose Hotel in Bunbury.

 

WA’s Best Steak Sandwich was awarded to Karalee on Preston in Como following the preliminary final held in May.

 

 

 

- Ends -

Further information: Kate McPherson, AHA(WA) Senior Media and Communications Executive, on 9321 7701 or 0427 228 739

 

WINNERS
2017 AHA-AON HOSPITALITY
 AWARDS FOR EXCELLENCE

 

 

WA’s Best Community Service Venue

sponsored by St John Ambulance 

 

Winner: Endeavour Tavern, Lancelin

 

Finalists:

Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark

Settlers Tavern, Margaret River

The Marina Mindarie

The Saint George Hotel, Innaloo

 

WA’s Best Bar Presentation and Service Venue

sponsored by Lion Beer Australia

 

Winner: The Queens Tavern, Highgate

 

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Paddington Alehouse, Mount Hawthorn

Petition Beer Corner at State Buildings, Perth

Raffles Hotel, Applecross

Rose Hotel, Bunbury

The Breakwater, Hillarys

The Boat at The Marina Mindarie

Mechanics Institute, Northbridge

The Village Bar, Subiaco

Whistling Kite, Secret Harbour

 

WA’s Best Responsible Service of Alcohol Venue

sponsored by Aon Risk Solutions

 

Winner: The Breakwater, Hillarys

 

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Fiorita Deli, Karratha

Hyde Park Hotel, North Perth

Paddington Alehouse, Mount Hawthorn

Rambla Bar & Bistro, Wickham 

Settlers Tavern, Margaret River

The Marina Mindarie

 

WA’s Best Training Initiative

sponsored by Hospitality Group Training

 

Winner: Crown Perth, Burswood

 

Finalists:

Raffles Hotel, Applecross

Settlers Tavern, Margaret River

The Ashby Bar and Bistro 

The Bayview Bar, Bunbury

 

WA’s Best Retail Bottleshop

Sponsored by Dwyer Durack

 

Winner: The Botanica Bar & Bistro, Innaloo 

 

Finalists:

Fiorita Deli, Karratha

Petition Wine Bar at State Buildings, Perth

Rose Hotel, Bunbury

The Gate Bar and Bistro, Success

  

WA’s Best Draught Beer Quality

sponsored by BOC 

 

Winner: Petition Beer Corner at State Buildings, Perth 

 

Finalists:

Peel Alehouse, Halls Head

Rose Hotel, Bunbury

The Marina Mindarie

 

 

 

WA’s Best Small Bar

sponsored by Ryan & Durey Solicitors

 

Winner: The Mechanics’ Institute, Northbridge

 

Finalists:

Caballitos, Perth

Kitsch Bar Asia, Leederville

Measure Bar, Mount Lawley

Oyster Bar Mandurah

Tiki as FK, Northbridge

 

WA’s Best Cocktail Bar
sponsored by Asahi Premium Beverages 

 

Joint Winners:

 

Tiki as FK, Northbridge

The Waiting Room at Crown Perth, Burswood

 

Finalists:

Kitsch Bar Asia, Leederville

Halford at State Buildings, Perth

The Dominion League, Northbridge

The Laneway Lounge, Perth

Mechanics’ Institute, Northbridge

 

WA’s Best Late Night Venue

sponsored by Red Bull Australia

 

Winner: The Laneway Lounge, Perth

 

Finalists:

Exchange Hotel Kalgoorlie

Niche Bar, Leederville

Universal Bar, Northbridge

  

WA’s Best Environmental Practice

sponsored by Synergy

 

Winner: White Lakes Brewing, Baldivis

 

Finalists:

The Royal on the Waterfront, East Perth

 

WA’s Best Tourism Initiative

sponsored by Tourism WA    

 

Joint Winners:

 

CORE Cider House, Pickering Brook                    

Odyssea Beach Café, City Beach

                         

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Settlers Tavern, Margaret River

The Marina Mindarie 

 

WA’s Best Redeveloped Venue

sponsored by Mal Atwell Billiards & Bingo

 

Winner: Rose Hotel, Bunbury 

 

Finalists:

Drop Inn, Warnbro

Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth

Niche Bar, Leederville

Patriot Sports Bar at the Brass Monkey Hotel, Northbridge

The Prince of Wales Hotel, Bunbury

The Wembley Hotel, Wembley

Varsity Bar Waterford, Karawara

  

WA’s Best New Venue

sponsored by NPB Security

 

Winner: Measure Bar, Mount Lawley

 

Finalists:

Caballitos, Perth

Epicurean at Crown Perth, Burswood

Fiorita Deli, Karratha

Lot 80, Eagle Bay

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Six Degrees Albany 

The Henley Brook, Swan Valley

The Hummus Club, Northbridge 

The Wild Goose Café at Noble Falls Estate, Gidgegannup  

  

WA’s Best Outdoor Area

sponsored by Phonographic Performance Company of Australia     

 

Winner: The Marina Mindarie 

 

Finalists:

Blanche Bar, Karratha

Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark

Caves House Hotel, Yallingup

CY O’Connor Village Pub, Piara Waters

Endeavour Tavern, Lancelin

Kitsch Bar Asia, Leederville

Lot 80, Eagle Bay

Odyssea Beach Café, City Beach

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Whim Creek Hotel 

 

WA’s Best Boutique Brewery

sponsored by Toxfree

 

Winner: Colonial Brewing Company, Margaret River 

 

Finalists:

Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark

CORE Cider House, Pickering Brook

Indian Ocean Brewing Company at The Marina Mindarie 

White Lakes Brewing, Baldivis 

 

WA’s Best Conference and Functions

sponsored by Hostplus

 

Joint Winners:

 

Aloft Perth, Rivervale

The Breakwater, Hillarys

 

Finalists:

Guildhall, Fremantle

Rose Hotel, Bunbury

The Flour Factory, Perth

The Pavilion at The Marina Mindarie 

The Wembley Hotel 

 

Outstanding Commitment to Workforce Development Practices Award

sponsored by FutureNow

 

Winner: Settlers Tavern, Margaret River

 

Finalists:

Rose Hotel, Bunbury

 

WA’s Best Social Media Activity

sponsored by Perth Arena

 

Winner: Universal Bar, Northbridge

 

Finalists:

Aloft Perth, Rivervale

Balmoral Hotel, East Victoria Park

Blanche Bar, Karratha

Fiorita Deli, Karratha

Odyssea Beach Cafe, City Beach

Raffles Hotel, Applecross

Petition Kitchen at State Buildings, Perth

The Village Bar, Subiaco

Varsity Bar Waterford, Karawara 

Whim Creek Hotel 

 

DINING AWARDS                                                                  -

 

WA’s Best Steak Sandwich Award

sponsored by James Squire 

 

Winner: Karalee on Preston, Como

 

Finalists:

The Bayview Bar, Bunbury

 

WA’s Best Contemporary Bar Menu
sponsored by 21st Century Business Equipment

 

Joint Winners:

 

Blanche Bar, Karratha

Five Bar, Mount Lawley

 

Finalists:

Kitsch Bar Asia, Leederville

The Breakwater, Hillarys

The Chase Bar & Bistro, Baldivis 

The Flour Factory, Perth

The Royal on the Waterfront, East Perth

Universal Bar, Northbridge 

Varnish on King, Perth

White Lakes Brewing, Baldivis

 

WA’s Best Casual Pub Dining – Metropolitan 

sponsored by Wattle Facilities Group

 

Winner: Currambine Bar & Bistro 

 

Finalists:

Drop Inn, Warnbro

Greenwood Hotel

Karalee on Preston, Como

Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth 

Paddington Alehouse, Mount Hawthorn

Raffles Hotel, Applecross

The Belmont Tavern, Belmont

The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook

The Como Hotel 

The Marina Mindarie 

The Queens, Highgate

The Royal on the Waterfront, East Perth

The Village Bar, Subiaco

The Wembley Hotel 

 

WA’s Best Casual Pub Dining – Regional

sponsored by Buildcor Projects Pty Ltd

 

Winner: Settlers Tavern, Margaret River

 

Finalists:

Beverley Hotel 

Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark

Caves House Hotel, Yallingup

Crossing Inn, Fitzroy Crossing

Dunsborough Tavern 

Endeavour Tavern, Lancelin

Exchange Hotel Kalgoorlie

Fitzroy River Lodge, Fitzroy Crossing

Onyx on Sharpe, Karratha

Paddy’s at Exchange Hotel Kalgoorlie 

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Rose Hotel, Bunbury

Settlers Tavern, Margaret River

The Bayview Bar, Bunbury

The Prince of Wales Hotel, Bunbury

Whim Creek Hotel 

Wintersun Hotel, Geraldton

 

WA’s Best Family Dining
sponsored by Perth Energy

 

Winner: Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark

 

Finalists:

Currambine Bar and Bistro

CY O’Connor Village Pub, Piara Waters

Dunsborough Tavern 

Endeavour Tavern, Lancelin

Lo Zucchero, City Beach

The Ashby Bar and Bistro 

The Herdsman Tavern, Herdsman Lakes

The Marina Mindarie 

Tony Roma’s Restaurant, Perth

 

WA’s Best Restaurant
sponsored by Deliveroo

 

Joint Winners:

 

Petition Kitchen at State Buildings, Perth 

Ria Malay Kitchen, Leederville

                                                           

Finalists:

Exchange Hotel Kalgoorlie 

Fiorita Deli, Karratha

George’s Meze, Subiaco

Hamptons City Beach, City Beach

Ishka at The Breakwater, Hillarys

Lot 80, Eagle Bay

Odyssea Beach Cafe, City Beach

Rose Hotel, Bunbury 

Tony Roma’s Restaurant, Perth

Whistling Kite, Secret Harbour

Zanders at Cable Beach, Broome 

 

WA’s Best Premium Restaurant

sponsored by The WA Good Food Guide

 

Winner: Nobu Perth at Crown Perth, Burswood

 

Finalists:

C Restaurant, Perth

Long Chim at State Buildings, Perth

  

WA’s Best Wine List
sponsored by Miles from Nowhere

 

Joint Winners:

 

Settlers Tavern, Margaret River 

Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

 

Finalists:

Hamptons City Beach, City Beach

Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth

Petition Kitchen at State Buildings, Perth 

The Breakwater, Hillarys

The Village Bar, Subiaco 

Whistling Kite, Secret Harbour

 

ENTERTAINMENT AWARDS                                                           - 

 

WA’s Best TAB Hotel/PubTAB Venue

sponsored by TAB

 

Winner: Eaton Tavern

 

Finalists:

Peel Alehouse, Halls Head

Rambla Bar & Bistro, Wickham

 

WA’s Best Sporting Entertainment Venue

sponsored by FOX SPORTS Venues

 

Joint Winners:

The Saint George Hotel, Innaloo

Paddington Alehouse, Mount Hawthorn 

 

Finalists:

Exchange Hotel Kalgoorlie 

Greenwood Hotel

Hyde Park Hotel, North Perth

Lakers Tavern, Thornlie

Patriots Sports Bar at the Brass Monkey Hotel, Northbridge

Peel Alehouse, Halls Head

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Varsity Bar Waterford, Karawara 

 

WA’s Best Live Entertainment Venue

sponsored by APRA AMCOS

 

Winner: Rosemount Hotel, North Perth 

 

Finalists:

Dunsborough Tavern 

Endeavour Tavern, Lancelin

Exchange Hotel Kalgoorlie 

Leisure Inn, Rockingham

Paddington Alehouse, Mount Hawthorn

Six Degrees Albany 

The Laneway Lounge, Perth

The Newport Hotel, Fremantle

The Prince of Wales Hotel, Bunbury

The Saint George Hotel, Innaloo

Universal Bar, Northbridge 

  

WA’s Best Themed Venue

sponsored by Trans Tasman Energy Group

 

Winner: Varsity Bar Waterford, Karawara

 

Finalists:

Belgian Beer Cafe Westende, Perth

Durty Nelly's, Perth

Ka’ribbean Corner, Victoria Park

Patriot Sports Bar at the Brass Monkey Hotel, Northbridge

Oceans 6019, Scarborough

The Hummus Club, Northbridge 

The Laneway Lounge, Perth 

 

EMPLOYEE AWARDS           

 

WA’s Best Cookery Services Employee

sponsored by HiscoNFE 

 

Winner: Norman Tumbare - Junction Grill at Crown Perth, Burswood           

 

Finalists:

Five Bar, Mount Lawley                                                 Zarah Tapsall

Greenwood Hotel                                                           Mark Bingley

The Botanica Bar and Bistro, Innaloo                            Komang Warnaya

The Village Bar, Subiaco                                               Jonathan Hassall

 

WA’s Best Head Chef

sponsored by Hostplus

 

Joint Winners:

 

Wendy Miedzinski - Balmoral Hotel, East Victoria Park  

Danny Sanchez - The Flour Factory, Perth 


Finalists:

Dunsborough Tavern                                                  Tim Baarspul

Petition Kitchen at State Buildings, Perth                   Jesse Blake

Greenwood Hotel                                                        Danielle van Coevorden

Karalee on Preston, Como                                         Mickey Phull

Kitsch Bar Asia, Leederville                                        Roong Moonta

Odyssea Beach Café, City Beach                              Alan Spagnolo

The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook                        Pushap Verma

The Como Hotel                                                          Daniel Mullins

The Village Bar, Subiaco                                            Michelle Stevens

The Wembley Hotel                                                    Edwin Kanagaraj

The Boat at The Marina Mindarie                               Lisa McCarthy

Zanders at Cable Beach, Broome                              Dean Gillam-Pitts

 

WA’s Best Food and Beverage Services Employee

sponsored by Sidekicker

 

Winner: Ryan Fraser - Greenwood Hotel, Greenwood      

 

Finalists:

Balmoral Hotel, East Victoria Park                         Anthony Tito

Blanche Bar, Karratha                                            Rhys Heland

Five Bar, Mount Lawley                                          Steve Hennessy

Leisure Inn, Rockingham                                        Kaylee Maclean

Measure Bar, Mount Lawley                                   Sara Cavallo

Peel Alehouse, Halls Head                                     Lauranne Peake

The Bayview Bar, Bunbury                                     Breeanna Batrick

The Chase Bar & Bistro, Baldivis                           Michelle Gould

The Marina Mindarie                                               Jay-Manson Bishop

 

WA’s Best Front Office and Administration Employee

sponsored by Hostplus       

 

Winner: Kelly Barranger - The Marina Mindarie     

 

Finalists:

C Restaurant, Perth                                             Stephanie Bryson

Hyde Park Hotel, North Perth                              Lebich Tran

The Herdsman Tavern, Herdsman Lakes            Trish Lowth

The Wembley Hotel                                              Suzanne Tinnelly

 

WA’s Best PubTAB Operator

sponsored by TAB

 

 Winner: Krystal Singer - The Gate Bar & Bistro, Success          

 

Finalists:

Peel Alehouse, Halls Head                                     Sarah Healey

Rambla Bar & Bistro, Wickham                              Daniel Rawlings

The Chase Bar & Bistro, Baldivis                          Toni-Louise Priestley 

 

WA’s Best Cocktail Bartender

sponsored by DIAGEO

 

Winner: Bjorn Karason - Tiki as FK, Northbridge 

 

Finalists:

Blanche Bar, Karratha                                            Craig Slater

Long Chim at State Buildings, Perth                      Dean Buchanan

TWR at Crown Perth, Burswood                            Jaaidev Vidyadharan

 

AHA - HGT Rising Star Award

sponsored by Australian Hotels Association (WA) and Hospitality Group Training

 

Winner: Mark Bingley - Greenwood Hotel   

 

Finalists:

C Restaurant, Perth                                    Andrew Cooper

The Breakwater, Hillarys                             Max Matthews

 

WA’s Best Venue Manager

sponsored by HiscoNFE

 

Joint Winners:

 

Steve Halliday, C Restaurant

Katie Chan, Long Chim at State Buildings

Fiona Sham, Varnish on King

Elodie Boneyd, Five Bar


Finalists:

Balmoral Hotel, East Victoria Park                Troy Landers

Blanche Bar, Karratha                                   Bart Parsons

Greenwood Hotel                                          Joshua Drakeford

Niche Bar, Leederville                                   Marcos Goncalves

Odyssea Beach Cafe, City Beach                Daren Holscher

Oyster Bar Mandurah                                    Vicki Sankey

Peel Alehouse, Halls Head                           Scott Farrell

Petition Kitchen at State Buildings, Perth     Mindy Perera

Settlers Tavern, Margaret River                    Natalie Potulski

Six Degrees Albany                                      Ian Gatjens

The Boat at The Marina Mindarie                  Luke Symmonds

The Laneway Lounge, Perth                         Ale Carvalho

The Village Bar, Subiaco                              Aladin Karcher

Universal Bar, Northbridge                            Jason Juraszek

Zanders at Cable Beach, Broome                 Stuart Voce

 

 

WA’s Best Bar Team

sponsored by Typsy

 

Winner: The Mechanics Institute, Northbridge

 

Finalists:

Blanche Bar, Karratha                                  

Indian Ocean Brewing Company at The Marina Mindarie 

Lot 20, Northbridge

Petition Wine Bar & Merchant at State Buildings, Perth

Rose Hotel, Bunbury

The Village Bar, Subiaco

 


OVERALL AWARDS                                                                        

WA’s Best Group Venue Operator

sponsored by Kleenheat

 

Winner: Colonial Leisure Group

 

Finalists:

 

Blanche Bar Group

Blanche Bar, Karratha

Fiorita Deli, Karratha

Rambla Bar & Bistro, Wickham

 

Colonial Leisure Group

Colonial Brewing Co., Margaret River

Print Hall, Perth

Raffles Hotel, Applecross

The Royal on the Waterfront, East Perth

 

Gastev Group

Port Kennedy Tavern

The Chase Bar & Bistro, Baldivis

Vernon Arms Tavern, Baldivis

White Lakes Brewing, Baldivis

Whistling Kite, Secret Harbour

 

Tenfold Investments

The Ashby Bar and Bistro

The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook

The Gate Bar and Bistro, Success

 

Two Bit Group

Caballitos, Perth

The Flour Factory, Perth

Varnish on King, Perth

 

WA’s Best Regional Hospitality Venue

sponsored by H&L Australia  

 

Winner: Settlers Tavern  

 

Perth’s Best Hospitality Venue

sponsored by Furniture Options 

 

Winner: The Marina Mindarie 

 

Corporate
Sponsors
Corporate Sponsor - AON Risk Services
Corporate Sponsor - Asahi Premium Beverages
Corporate Sponsor - BOC
Corporate Sponsor - Sidekicker
Corporate Sponsor - Adage Furniture
Corporate Sponsor - Colonial Brewing Co.